Hostia

Becker Zdenka

(1951, Cheb) Spisovateľka a prekladateľka v slobodnom povolaní. Vyrastala v Bratislave, kde vyštudovala Vysokú školu ekonomickú, vo Viedni absolvovala Tlmočnícky inštitút. Napísala niekoľko kníh, ktoré boli preložené do 15 jazykov a získala prestížne medzinárodné ocenenia. Romány, napr. „Die Töchter der Róza Bukovská“ a „Taubenflug“ boli preložene do slovenčiny (Cudzie dcéry) a češtiny (Kolombína), ďalšie preklady vychádzajú v roku 2013. Nový román “Der größte Fall meines Vaters” vyjde vo vydavatelstve Deuticke v roku 2013. Beckerová je aj autorkou niekoľkých divadelných hier – napr. „Behind the Darkness“, New York, 2010 a „Odyseus sa nevrátil“, Piešťany 2011.

na žlf v piatok 12.10.2012 o 16:00 v Nadácii POLIS

Bene

(1984, Galanta). Bene (občianskym menom Marián Benkovič) pochádza z Galanty. Je raper, venuje sa netradičnému, tzv. intelektuálnemu rapu, svoju hudbu vydáva zväčša prostredníctvom internetu. V roku 2012 vydal knihu Slovenčina pre samoukov / Spam poetry, rovnomenný album možno nájsť na stránke http://benestratasoul.bandcamp.com/. V titulnej skladbe Bene spieva-hovorí: „...Divné to riadky / je to len slovenčina pre samoukov / verše čo napíšeš ľavou rukou / pri fľaši rumu keď ledva dýchaš / a píšeš aby si mal dôvod dýchať...“

na žlf v piatok 12.10.2012 o 19.00 v Artfore

Danglár Jozef Gertli

(1962 Detva) známy slovenský výtvarník. okrem voľnej tvorby, ktorú predstavil na viacerých výstavách nielen na Slovensku, sa venuje aj tvorbe ilustrácií a knižných obálok pre mnohé české a slovenské vydavateľstvá.

viac na www.danglar.com

na žlf v stredu 10.10.2012 o 16:30 v Artfore

Divadelný súbor DISK

Divadelný súbor DISK v svojej tvorbe využíva okrem činoherných aj postupy výtvarné, hudobné, pohybové, spevné, ale aj rytmizovanú reč a bezslovné scény. Teraz rozširuje ich okruh aj o videosekvencie. Témy lásky, vášne a samoty súbor skúma rôznymi cestami a pokúša sa odhaliť rýdzo duchovnú hĺbku vzťahu ochotníkov k divadlu, ale i búrlivú túžbu mladých po živote. Inscenácia Status (Divadlo, vášeň, láska, samota) vo veľmi nenápadnom kontexte vypovedá o biede aj vrcholoch, o rozkolísanosti hľadania seba samého s nástojčivou otázkou - po aké dno môže človek dosiahnuť, je bezhraničné? Kladie celý rad ďalších otázok úzko sa dotýkajúcich života súčasníka. Odpovede nedáva, necháva priestor na to, aby si na ne odpovedal každý sám.

na žlf v sobotu 13.10.2012 o 19:00 na Stanici

Dobiáš Rudolf

Rudolf Dobiáš sa narodil 29. septembra 1934 v Dobrej pri Trenčíne v roľníckej rodine. Ľudovú školu navštevoval vo svojom rodisku a v rokoch 1945 - 1953 študoval na Gymnáziu v Trenčíne, kde aj zmaturoval. Bol skautom a družinovým radcom oddielu v Trenčianskej Teplej a po zrušení skautingu sa ich skupina pokúsila ilegálne pôsobiť aj prostredníctvom vydávania letákov. Ako čerstvý vysokoškolák bol zatknutý, obvinený z protištátnej činnosti a velezrady a odsúdený na osemnásť rokov väzenia. Sedem rokov strávil v tzv. nápravných zariadeniach - pracovných táboroch na Jáchymovsku, Slavkovsku a Příbramsku. V máji 1960 ho prepustili na základe amnestie a nastúpil na vojenskú základnú službu. Po návrate pracoval ako brigádnik v bani, potom ako robotník a neskôr ako technik v závode Slovlik Trenčín. Popri zamestnaní si doplnil vzdelanie a absolvoval nadstavbové štúdium na Strednej priemyselnej škole chemickej v Bratislave. Začal literárne pôsobiť a divadelne sa angažovať; v roku 1975 získal ocenenie za zbierku poviedok Veľké biele vtáky a od roku 1976 pôsobil ako profesionálny spisovateľ. V roku 1970 bol čiastočne a roku 1990 úplne rehabilitovaný. V rokoch 1990 - 1992 pracoval ako redaktor Slovenského denníka. Na pokračovanie publikoval diela Triedni nepriatelia I. a II., ktoré predstavujú jeden z najkomplexnejších pohľadov na osudy jednotlivcov postihnutých bývalým režimom.

na žlf v piatok 12.10.2012 o 16:00 v Nadácii POLIS

Feldek Ľubomír

Narodil sa 9. októbra 1936 v Žiline. Študoval na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave slovenský jazyk a literatúru. Už počas štúdií začal pracovať ako redaktor vo vydavateľstve Mladé letá. Odtiaľ musel v októbri 1958 odísť. V rokoch 1960 – 1961 pracoval ako redaktor závodného časopisu v Nižnej na Orave. V rokoch 1961 – 1973 bol spisovateľom v slobodnom povolaní a od roku 1973 do roku 1986 vedúcim redaktorom oddelenia pôvodnej a prekladovej poézie v Slovenskom spisovateľovi, pracoval aj ako dramaturg divadla Poetického súboru Nová scéna v Bratislave. V januári 1989 protestoval proti zatknutiu Václava Havla, podpísal manifest Niekoľko viet a v novembri sa podieľal na založení hnutia Verejnosť proti násiliu. Žije v Bratislave, píše, prekladá, pravidelne prispieva do viacerých médii.

na žlf v stredu 10.10.2012 o 16,00 v Artfore, o 17:00 v Palace Hotel Polom a o 19:00 v Mestskom divadle

Feldeková Katarína a KAFE Band

Náš repertoár je originálny tým, že spievame piesne, otextované Ľubomírom Feldekom

Repertoár tvoria aj piesne, ktoré pre Katarínu Feldekovú zložili slovenskí skladatelia (Jaroslav Filip, Ján Melkovič, Pavol Šuška, Richard Šimurka)

V našom podaní si môžete vypočuť niekoľko „voľných“ hitov (s anonymnou hudbou ako Oči čornyje, Wiegala alebo klasiku ako Georg Gershwin, Cole Porter, Jaroslav Ježek a podobne)

viac na www.kfeldek.sk

na žlf v stredu 10.10.2012 o 21:30 v Mestskom divadle

Fellner Ľuboš

Podnikateľ a cestovateľ, zakladateľ a majoritný vlastník Bubo Travel Agency. V Bratislave vyštudoval medicínu, pracoval na Lekárskej fakulte UK, v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb. Od roku 1993 sa venuje podnikaniu. Dnes má cestovka Bubo okolo 60 zamestnancov a ponúka zájazdy do viac ako 60 krajín sveta. Ako cestovateľ absolvoval prvoexpedície do nedostupných exotických lokalít. Vlani získal prestížnu cenu Ernst&Young Podnikateľ roka považovanú za „podnikateľského Oscara“. V júni reprezentuje Slovensko na finále súťaže v Monte Carle. S manželkou žije v Bratislave, má tri deti.
na žlf vo štvrtok 11.10.2012 o 16:00 v Nadácii POLIS

Frankl Peter

spoluautor (spolu s bratom Pavlom Franklom) rozsiahlej monografie o histórii žilinskej židovskej komunity Židia v Žiline (2009, Edis), autor knihy poviedok Byť Židom, biť Žida (2008) a knihy História nielen nášho rodu (2012)

Gärtner Peter

Narodený v Žiline. Žijúci medzi Bytčou a Bratislavou. Od 2006 do 2011 študent Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, odbor scenáristika a dramaturgia. Roku 2011 absolvent medzinárodného scenáristického workshopu MIDPOINT. Občasný autor filmových recenzií. Bývalý aktér improvizačného divadla (najmä na pôde BD Žilina). Jeden zo zakladateľov Filmového klubu Bytča, kde od jeho vzniku pôsobí ako lektor, dramaturg a premietač.